петок, 14. мај 2021. Вести денес: 149
home Вести

За овие граѓани на оваа држава следува затвор откако ќе се вратат од Индија поради можно ширење на коронавирусот

За овие граѓани на оваа држава следува затвор откако ќе се вратат од Индија поради можно ширење на коронавирусот

Одлуката на австралиските власти своите државјани кои сакаат да се вратат од Индија да ги испратат во затвор, предизвика критики и е оценета како расистичка мерка со која се кршат човековите права.

Откако владата во Канбера ги забрани сите летови од високо ризичните земји до 15 мај, од денеска секој Австралиец кој ќе пристигне од Индија, се соочува со парична казна и затворска казна до пет години, пренесува Би-Би-Си.

Австралискиот премиер Скот Морисон ги негираше обвинувањата за расизам.

– Истите обвинувања беа упатени до владата пред повеќе од една година кога ги затворивме границите за континентална Кина. Во пандамија нема ниту политика, ниту идеологија. Сето ова нема никаква врска со политиката, ова е вирус, изјави Морисон за сиднејската радио станица 2GB.

Се проценува дека во Индија има околу 9.000 Австралијци, од кои 600 се класифицирани како „загрозени“.

Коронавирус