сабота, 3. јуни 2023. Вести денес: 0
home Вести

За неколку часа се очекува примирје меѓу Израел и Палестинците

За неколку часа се очекува примирје меѓу Израел и Палестинците

Прекинот на огнот меѓу Израел и Палестинците во Појасот Газа се очекува да почне за неколку часа, изјави за германската ганеција ДПА египетски безбедносен извор.

Израелскиот премиер Бенјамин Нетанјаху ќе го претстави предложениот прекин на огнот што ќе го одобри израелската страна во текот на денов, додаде изворот.

Египет гарантира запирање на лансирање ракети од Газа по најавата на Израел за запирање оган од своја страна, додаде изворот и според него, Египет почнал „шатл“ напори меѓу Палестинците и Израелците да постигнат примирје.