вторник, 31. јануари 2023. Вести денес: 0
home Вести

За Ердоган договорот меѓу Грција и Египет е „безвреден“

За Ердоган договорот меѓу Грција и Египет е „безвреден“

Турскиот претседател Реџеп Тајип Ердоган го нарече поморскиот договор меѓу Грција и Египет „безвреден“ и додаде дека неговата земја ќе продолжи со контроверзното истражување за нафта и гас во источниот Медитеран.

Египет и Грција потпишаа поморски договор, со кој се поставува морската граница меѓу двете земји и се обележува ексклузивната економска зона за правата на истражување за нафта и гас.

Ердоган рече дека договорот е всушност одговор на поморскиот договор што Турција го потпиша со либиската влада со седиште во Триполи минатата година.

Договорот ги зголеми тензиите во источниот Медитеран и беше одбиен од владите на Египет, Кипар и Грција, велејќи дека тоа ги крши нивните економски права во Медитеранот богат со нафта. Ердоган рече дека договорот со Либија ќе остане ма сила.

Грција и Турција со децении се наоѓаат на главите над поморските граници, а неодамнешните откритија на природен гас и плановите за дупчење низ источниот Медитеран го влошија спорот.

Ердоган рече дека Турција престана да истражува во спорните води, на барање на германската канцеларка Ангела Меркел. Атина смета дека турската позиција е кршење на меѓународното право.

Ердоган изјави синоќа дека веднаш ги продолжиле истражувачките активности. (МИА)