сабота, 28. ноември 2020. Вести денес: 32
Во живо

Протест во Скопје – „Оставка на Заев, слобода на народот“

home Вести

„Wells Fargo“ продолжува со отпуштањата

„Wells Fargo“ продолжува со отпуштањата

Американската банка „Wells Fargo“ го продолжи прекинот на работните места на почетокот на август, откако привремено го напушти процесот во март поради пандемијата со ковид-19, одбјави портпаролот на банката, а го цитираше „Reuters“.

„Wells Fargo“ уште во јули најави дека ќе започне голема иницијатива за намалување на трошоците во оваа година, бидејќи банката се подготвува за големи загуби од кредирањето, откако пандемијата ја погоди способноста на нивните клиенти да ги покријат своите заеми. Во исто време, банката продолжува да се соочува со потешкотии во врска со низата скандали во 2016-та година што ја чинеа милијарди долари казни и отписи.

Намалувањето на персоналот, затворањето на филијалите и намалувањето на трошоците се трите теми на масата за преговори, велат доверителите.

На почетокот на годината, „Wells Fargo“ објави квартален пад на профитот од дури 55% на 2,55 милијарди долари (или 0,60 долари по акција) од 5,71 милијарди американски долари (или помалку од 1,12 долар по акција) една година порано. За првиот квартал, добивката на банката достигна само еден процент по акција.

Во април, банката соопшти дека ќе го ограничи учеството во програмата за спасување за да ги неутрализира ефектите од коронавирусот врз малите бизниси во САД на 10 милијарди американски долари како резултат на регулаторните ограничувања. На почетокот на 2018-та година, Федералните резерви на САД и наредија на „Wells Fargo“ да ги задржи своите средства под 1,95 трилиони долари додека не го подобри управувањето и контролата на ризикот по бројните скандали. Банката ја започна 2020-та година со околу 20 милијарди американски долари простор под поставениот максимум.

Банката соопшти дека ќе обезбеди бенефиции и ќе помогне да се најдат нови работни места за вработените погодени од отпуштањата.

Коронавирус