недела, 5. јули 2020. Вести денес: 106
МЕГА БОМБА

Нова аудио бомба: Се гледам со Вице, дадоа зелено светло да му се зaпaли колата, Трајче Заев даде црвен картон да не работи ништо

Во живо

Мицкоски пред граѓаните во Крушево ја претставува програмата на ВМРО-ДПМНЕ

home Вести

Вреди десет милион долари: Еден предмет во кралското семејство се наследува од колено на колено

Вреди десет милион долари: Еден предмет во кралското семејство се наследува од колено на колено

Круните и накитот во сопственост на британското кралско семејство веќе со децении ја красат главата на бројни негови припадници. Кралицата Елизабет, Кејт Мидлтон и принцезата Дајана носеле фасцинантни скапи додатоци, а приказната зад нив ќе ве изненади и вас.

Мајката на кралицата, кралицата Мери, добила како вечен подарок круна од одборот на девојки „Girls of Great Britain and Ireland”. Круната е наречена по одборот, а кралицата Мери ѝ ја подарила на својата ќерка, денешната британска кралица, исто така како вечен подарок. Круната со текот на годините стана заштитен знак на кралицата Елизабета.

Ја носеле и кралицата Викторија и кралицата Мери, а кралицата Елизабета ја носела исто така на своето крунисување. Круната има 1333 дијаманти, а во времето кога била изработена чинела околу 10.000 долари. Денешната нејзина вредност се проценува во милиони.

Круната е оригинално изработена за кралицата Мери во 1990 година, а стигнала до кралицата Елизабета, која ѝ ја проследила на принцезата Дајана како вечен подарок Сопругата на нејзиниот син, Кејт Мидлтон, неколку пати е видена со таа круна на главата. Принцезата Дајана пак најчесто носела круни кои потекнуваат од нејзиното семејство.

Вредноста на сите круни ки ги поседува кралското семејсто денес се проценува на десетина милион долари.

Парламентарни избори 2020