петок, 23. јули 2021. Вести денес: 161
home Вести

Вработените во „Амазон“ штрајкуваат за безбедност и заштита на здравјето на работното место во Германија

Вработените во „Амазон“ штрајкуваат за безбедност и заштита на здравјето на работното место во Германија

На шест локации во Германија штрајк почнаа вработените во „Амазон“, јави „Шпигел“.

Во неделата, синдикатите ги повикаа вработените во „Амазон“ да излезат на штрајк в понеделник и вторник како дел од кампањата за склучување договор „Добра и здрава работа“, за  безбедност и заштита на здравјето на вработените среде епидемијата.

„Ние ќе го зајакнеме нашето однесување затоа што Амазон е невнимателен и создава здравствен ризик за вработените со цел да се збогати“, рече портпаролот на синдикатот.

Пример беше даден со неодамнешната појава на коронавирус во објект на „Амазон“ во Бад Херсфелд, во кој се заразија околу 30-40 луѓе. Покрај тоа, синдикатите бараат повисоки плати.

Засега нема информации за тоа колку лица се вклучени во штрајкот.

Коронавирус