четврток, 29. октомври 2020. Вести денес: 143
Во живо

Народот против загадувањето на воздухот, протести организирани од ВМРО-ДПМНЕ во 19 часот

home Вести

ВОЗНЕМИРУВАЧКО ВИДЕО: Падна огромен мост во Тајван, тони бетон и цистерна со нафта паднаа врз рибарски бротчиња

ВОЗНЕМИРУВАЧКО ВИДЕО: Падна огромен мост во Тајван, тони бетон и цистерна со нафта паднаа врз рибарски бротчиња

Висок заоблен мост над заливот на пристаништето во североисточниот дел на Тајван се урна врз неколку чамци, при што се повредени повеќе луѓе.

Мостот долг 140 метри се урнал врз неколку рибарски бродови и се претпоставува дека најмалку шест члена на екипажот се заробени во нив.Најмалку девет лица паднале во вода, а седум се спасени досега.

Шест лица се сериозно повредени, но се стравува дека има исчезнати, велат властите. Кога се урнал мостот на него се наоѓал камион кој превезувал танкер со нафта, кој потоа запалил.Во потрагата биле вклучени воен хеликоптер, рибарски бродови и повеќе од 60 војници и нуркачи.

Коронавирус