среда, 4. август 2021. Вести денес: 101
Вонредна вест

ГОЛЕМ РАСТ: 164 новозаболени од коронавирус, починаа три лица

home Вести

ВОЗНЕМИРУВАЧКО ВИДЕО од убиството на турскиот дипломат во Ербил

ВОЗНЕМИРУВАЧКО ВИДЕО од убиството на турскиот дипломат во Ербил

На социјалните мрежи појави вознемирувачко видео на кое наводно е прикажана ликвидацијата на туркиот дипломат во Ербил на 17 јули.

Курдските власти треба да го верификуваат видеото кое настанало во еден ресторан. Напаѓачите убиле двајца курдски цивили.

Како што може да се види на видеото на масата седат двајца мажи, а еден од од нив е турски дипломат.

На соседната маса седел друг човек кој седел и чепкал на теледонот, па во еден момент станал и од ранецот извлекол пиштол, па пукал кон диполоматот, на само неколку сантиметри одалеченот. Побегнал од ресторанот оставајќи го ранецот.

На мажите пукале уште двајца напаѓачи, а сите користеле пригушувач и пукале од непосреде близина.

Коронавирус