вторник, 20. април 2021. Вести денес: 0
home Вести

ВОЗНЕМИРУВАЧКО ВИДЕО: Двајца загинати, 10 повредени во пукотниците во Стразбур

ВОЗНЕМИРУВАЧКО ВИДЕО: Двајца загинати, 10 повредени во пукотниците во Стразбур

Во пукањето во центарот на Стразбур две лица го загубија животот, а десет се ранети, соопшти вечерва францускиот министер за внатрешни работи.

Тој додал дека напаѓачот од претходно и е познат на полицијата и има досие, пренесува Ројтерс.

Напаѓачот во моментов е се уште во бегство и по него се трага, а на сите жители им е наредено да не излегуваат од своите домови. Затворен е и Европскиот парламент.

Полицијата го евакуирана центарот на градот, а лицата кои се нашле во близина на местото каде се случил нападот се засолниле во блиските барови.

Пукањето било во близина на Божиќниот базар во градот, а се уште не е познато дали станува збор за терористички чин.

Коронавирус