четврток, 29. октомври 2020. Вести денес: 0
home Вести

Вонредна состојба во Украина до крајот на годината

Вонредна состојба во Украина до крајот на годината

Премиерот на Украина Денис Шмигал рекол дека овие мерки ќе го запрат најновиот бран на ширењето на коронавирусот, пренесе „Ројтерс“.

Дневниот број на новозаразени од ден во ден урива негативни рекорди, а 107 смртни случаи се забележани во претходните 24 часа.

Вкупниот број на заразени од коронавирус во Украина е 270.567, а починале 5.122 луѓе.

Коронавирус