вторник, 30. ноември 2021. Вести денес: 0
home Вести

Вонредна состојба поради коронавирусот во Венецуела

Вонредна состојба поради коронавирусот во Венецуела

Претседателот на Венецуела Николас Мадуро изјави денеска дека е донесена одлука да се прогласи вонредна состојба откако е потврден првиот случај на коронавирус во земјата.

– Ќе се однесувам согласно членот 338 од Уставот на Венецуела, кој дозволува да се прогласи вонредна состојба во случаи кои ја загрозуваат нацијата. Наша национална цел е да спречиме ширење на вирусот, истакна Мадуро.

Здравствените власти потврдија прв случај на коронавирус во Венецуела, од кој досега во светот починаа над 5.400 лица.

Коронавирус