вторник, 20. април 2021. Вести денес: 0
home Вести

Вонредна седница на Советот за безбедност на ОН поради државниот удар во Мјанмар

Вонредна седница на Советот за безбедност на ОН поради државниот удар во Мјанмар

Советот за безбедност на ОН денеска ќе одржи вонредна седница поради ситуацијата во Мјанмар, по воениот преврат во земјата.

Седницата, која ќе се одржи преку видеоконференција, ќе се одржи зад затворени врати, според календарот кој денеска го одобрија членовите на Советот.

Во меѓувреме, норвешкиот Нобелов комитет вчера соопшти дека е згрозен од апсењето на лидерката на Мјанмар Аун Сан Су Чи, која ја доби Нобеловата награда за мир во 1991 година.

– Норвешкиот нобелов комитет е згрозен од воениот преврат во Мјанмар и апсењето на добитничката на Нобеловата награда за мир Аун Сан Су Чи, претседателот Вин Минт и други политички лидери, соопшти комитетот, повикувајќи на нивно „итно ослободување“.

Коронавирус