среда, 8. февруари 2023. Вести денес: 152
АКТУЕЛНО

Огромен број човечки жртви во земјотресот, Турција поместена за три метри

home Вести

Водачот на отпорот во Авганистан се закани дека ќе ја продолжи борбата против талибанците

Водачот на отпорот во Авганистан се закани дека ќе ја продолжи борбата против талибанците

Водачот на отпорот против талибанците во Авганистан денеска објави дека борбата ќе продолжи, јави ДПА.

„Нема да се откажеме од борбата за Алах, слобода и правда“, напиша на Фејсбук водачот на авганистанскиот национален фронт за отпор, Ахмад Масуд. Неговата изјава најверојатно е одговор на непотврдените извештаи дека Панџшир, единствената провинција надвор од талибанската контрола, била заземена и дека водачите на отпорот избегале во странство.

Во вчерашната видео порака, авганистанскиот потпретседател Амрула Салех рече дека живее во родната провинција Панџшир и дека отпорот продолжува.

Борбите се водат пет дена помеѓу фронтот на отпорот и талибанците над долината Паншир. Пред тоа, имаше кратки и неуспешни преговори за изнаоѓање мирно решение за конфликтот. Портпаролот на отпорот рече дека талибанците му понудиле на Масуд функција во нивната влада, но тој одбил.  (МИА)