вторник, 18. јануари 2022. Вести денес: 8
home Вести

ВО ЖИВО: Пукање во ноќен клуб во Калифорнија, има ранети

ВО ЖИВО: Пукање во ноќен клуб во Калифорнија, има ранети

Неколкумина се повредени во пукотници во ноќен клуб во Калифорнија, кога вооружен напаѓач отворил оган од засега непознати причини, пренесуваат американските медиуми. Не е потврдено дали има и загинати. Напаѓачот најпрво го застрелал членот од обезбедувањето на влезот на клубот, а потоа фрлил димни бомби внатре и продолжил да пука, рекле очевидци.

Околу 30 истрели биле испукани за време на инцидентот, а исто така има и засега непознат број повредени, изјавил претставник на полицијата. Според наводите, напаѓачот бил од Блискиот исток, на возраст од 20-тина години, со брада и облечен во црна облека.

Коронавирус