понеделник, 29. ноември 2021. Вести денес: 101
home Вести

Во Женева почнува форумот на СЗО за коронавирусот

Во Женева почнува форумот на СЗО за коронавирусот
epa08209226 Tedros Adhanom Ghebreyesus (3-L), Director General of the World Health Organization (WHO), sits next to Sylvie Briand (2-L), Director of Global Infectious Hazard Preparedness of the World Health Organization (WHO), and Michael Ryan (4-L), Executive Director of WHO's Health Emergencies programme, informs the media about the update on the situation regarding the novel coronavirus (2019-nCoV), during a new press conference, at the World Health Organization (WHO) headquarters in Geneva, Switzerland, 10 February 2020. The novel coronavirus (2019-nCoV), which originated in the Chinese city of Wuhan, has so far killed at least 910 people and infected over 40,000 others, mostly in China. The death toll from the novel coronavirus has surpassed the death toll from SARS epidemic of 2002-2003. EPA-EFE/SALVATORE DI NOLFI

Во Женева денеска почнува дводневниот светски форум на Светската здравствена организација, на кој ќе се разговара за мерките во борбата против коронавирусот.

На форумот ќе учествуваат повеќе од 400 експерти, научници и здравствени функционери од различни земји.

Целта на форумот е да се идентификуваат празнините во знаењето и приоритетите во истражувањето за да се добијат научни информации и медицински производи што се најпотребни за да се минимизира влијанието на вирусот.

Учесниците исто така ќе се обидат да го идентификуваат вистинскиот извор на инфекција, да разменат биолошки примероци и делови од геномот на вирусот.

Досега од коронавирусот починаа 1.016 лица, а заразени се повеќе од 42.000.

Коронавирус