недела, 23. јануари 2022. Вести денес: 0
home Вести

Во земјотрес во Полска загинаа тројца рудари

Во земјотрес во Полска загинаа тројца рудари

Тројца рудари денеска загинаа во земјотрес во полски рудник во сопственост на компанијата ПГГ.

Земјотрес со јачина од 2,66 степени го погодил рудникот Сташик во градот Катовице, јавија локалните медиуми.

Во моментот на несреќата во рудникот имало девет рудари од кои шестмина се хоспитализирани, а нивната здравствена состојба засега не е позната.

Коронавирус