четврток, 9. февруари 2023. Вести денес: 2
АКТУЕЛНО

Огромен број човечки жртви во земјотресот, Турција поместена за три метри

home Вести

Во возовите, авионите, траектите и автобусите во Италија е воведена задолжителна ковид-потврда

Во возовите, авионите, траектите и автобусите во Италија е воведена задолжителна ковид-потврда

Италија од денеска ја прошири употребата на ковид-потврдата, што ја направи задолжителна за патување со брзи возови, авиони, траекти и меѓурегионални автобуси.

Т.н зелен сертификат е документ во дигитална или хартиена форма што докажува дали некое лице примило барем една доза вакцина против Ковид-19, дали е негативно тестирано, или неодамна оздравено од вирусот.

Премиерот Марио Драги ја воведе во почетокот на летото за да се обиде да ги охрабри луѓето да се вакцинираат. Првично било потребно да се внесат голем број културни и рекреативни локации, но нејзиниот опсег постепено се прошири.

Мерката предизвика протести кај некои Италијанци, кои велат дека ги задушува слободите и се закануваат дека ќе го блокираат железничкиот сообраќај на протестите најавени за подоцна во текот на денот.

Меѓутоа, бидејќи 70,1 проценти од сите Италијанци над 12 -годишна возраст се целосно вакцинирани, огромното мнозинство луѓе се чини дека ја поддржуваат вакцинацијата и зелените пропусници.

Владата веќе рече дека на наставниците ќе им треба картичка кога училиштата ќе се отворат овој месец. Минатата недела, официјалните лица рекоа дека размислуваат да ја прошират мерката на секој што работи во јавни канцеларии или супермаркети.

Во Италија, 129.221 луѓе починале од почетокот на пандемијата на коронавирус, втор најголем број смртни случаи во Европа, по Велика Британија.