сабота, 10. април 2021. Вести денес: 81
home Вести

Во вооружен напад во популарен клуб во Мелбурн едно лице е убиено, а три се ранети

Во вооружен напад во популарен клуб во Мелбурн едно лице е убиено, а три се ранети

Едно лица било убиено, а тројца повредени од кои двајца се во тешка состојба, при оружен напад во близина на дискотека во австралискиот град Мелбурн, соопшти локалната полиција.

Западните медиуми, кои се повикуваат на полицијата од државата Викторија, објавија дека можат кој загинал им подлегнал на повредите в болница. Тројца од повредените се на возраст меѓу 29 и 50 години.

Првично полицијата соопшти дека во инцидентот, кој се случи во 03.20 часот утрово по локално време, се повредени голем број луѓе.

Според истрагата има голем број повредени лица на излезот од дискотеката, посочи полицијата, без да наведе детали за нападот.

Како што јавува Ројтерс, напаѓачите пукале од возило во движење, а убиеното лице работело како обезбедување во клубот. Полицијата, која моментно врши истрага, повикува сведоци и лица кои евентуално го снимиле напаѓачот да им се јават.

Коронавирус