сабота, 4. декември 2021. Вести денес: 20
home Вести

Во Велика Британија денеска измерени над 20 степени Целзиусови

Во Велика Британија денеска измерени над 20 степени Целзиусови

Температурата во западниот дел на Велика Британија, во Травсгод во Велс, денеска достигна 20,3 степени Целзиусови, што е нов рекорд за месец февруари, соопшти британската метеоролшка агенција.

Претходниот рекорд во земјата за истиот период изнесувал 19,7 степени Целзиусови.

Ова е првпат во Велика Британија да е регистрирана температура над 20 степени во текот на зимските месеци.

Коронавирус