сабота, 28. ноември 2020. Вести денес: 31
Во живо

Протест во Скопје – „Оставка на Заев, слобода на народот“

home Вести

Во ураганот Лаура загинаа најмалку 14 лица

Во ураганот Лаура загинаа најмалку 14 лица

Најмалку 14 лица загинаа кога ураганот Лора ги погоди американските држави Луизијана и Тексас како ураган од категорија 4, јави Би-Би-Си.

Брегот на Луизијана, кој е уништен од ураганот, денеска почна да се враќа во нормала, но стотици илјади луѓе сè уште немаат струја и вода.

Како што пренесуваат странските агенции, можно е струја и вода да нема уште неколку недели, па дури и подолго.

Илјадници луѓе, кои ги напуштија своите домови во пресрет на невремето, по враќањето наидоа на куќи без покрив и патишта покриени со урнатини.

Белата куќа соопшти дека американскиот претседател Доналд Трамп денеска ќе ја посети областа и ќе ја процени предизвиканата штета. 

Коронавирус