петок, 25. септември 2020. Вести денес: 83
home Вести

Во Турција уапсени 48 пилоти поради наводна поврзаност со Ѓулен

Во Турција уапсени 48 пилоти поради наводна поврзаност со Ѓулен

Турските власти уапсиле 48 воени пилоти за кои постои сомневање дека се поврзани со Фетулах Ѓулен.

Официјална Анкара го обвинува Ѓулен за организирање на обидот за преврат во 2016 година.

Обвинителството во Анкара соопшти дека се уапсени 48 пилоти на хеликоптери. Сите се во составот на командата на копнената армија, тројца се со чин полковник и четворица со чин потполковник.

Уапсените пилоти се во притвор во седиштето на полицијата за борба против тероризам.

Обвинител издаде и налог за апсење на 15 цивили за кои постои сомнеж дека биле „врска“ на пилотите со движењето на Ѓулен.

Коронавирус