среда, 24. февруари 2021. Вести денес: 154
home Вести

Во Турција со кинеската Синовак вакцина против Ковид-19 вакцинирани повеќе од милион луѓе за една недела

Во Турција со кинеската Синовак вакцина против Ковид-19 вакцинирани повеќе од милион луѓе за една недела

Во првата недела од масовната вакцинација во Турција, повеќе од милион луѓе се вакцинирани со вакцината на кинеската компанија Синовак, соопшти Министерството за здравство.

Програмата за имунизација почна во четвртокот минатата недела, а први на списокот за вакцинација беа здравствените работници и постарите граѓани.

Во првите два дена, вакцинирани се повеќе од 600.000 луѓе, но темпото на вакцинација тогаш забави и оттогаш денвно се вакцинираат околу 100.000.

Коронавирус