петок, 27. јануари 2023. Вести денес: 77
home Вести

Во Турција продолжува апсењето на војници поврзани со ФЕТО

Во Турција продолжува апсењето на војници поврзани со ФЕТО

Турските власти денеска издадоа налози за апсење на 70 војници под обвинение за поврзаност со организацијата на муслиманскиот свештеник Фејтулах Ѓулен (ФЕТО).

По издадените налози полицијата спроведе акција за апсење во 35 турски оркузи.

За турските власти Ѓулен, кој живее во егзил во САД, е организатор на неуспешниот воен удар во Турција, во јули 2016 година.

МИА