понеделник, 10. мај 2021. Вести денес: 164
home Вести

Во Турција отпуштени 2.756 луѓе поради врски со тероризам

Во Турција отпуштени 2.756 луѓе поради врски со тероризам

Турција денеска соопшти дека 2.756 лица вработени во јавните служби – војници, наставници и вработени во министерства, се отпуштени од јавните институции поради врски со терористички организации.

Во Декретот кој е објавен во Службениот весник на Турција се наведува дека тие лица биле членови или имале врски со терористички групи, структури и тела кои дејствуваат против националната безбедност.

Околу 50.000 луѓе досега се уапсени поради наводна вмешаност во неуспешниот државен удар во Турција во јули минатата година, а околу 150.000 се отпуштени или суспендирани од своите позиции.

За организација на неуспешниот преврат Турција го обвинува Фетулах Ѓулен.

Коронавирус