понеделник, 28. ноември 2022. Вести денес: 170
home Вести

Во Сирија вечерва е убиен и вториот човек на Исламската држава

Во Сирија вечерва е убиен и вториот човек на Исламската држава

Во заедничкиот напад на Курдите и на американските сили на северот на Сирија е убиен и вториот човек на Исламската држава, јави Канал 5.

Сириските демократски сили (СДФ), во кои главен дел се од курдската ППГ, објавија дека ја таргетирале целта во близина на сирискиот пограничен град Џараблус, според разузнавачките информации обезбедени од СДФ и американската војска.

Главниот командант на СДФ, Мазлум Абди, рече дека нападот е „продолжение на претходната операција“ во која загина Абу Бакр ал-Багдади, водач на ИД.

Водачот на Ид, Абу Бакр ал-Багдади, беше убиен во операцијата на американските специјални сили во североисточна Сирија во текот на ноќта во неделата, што и нанесе сериозен удар на џихадистичката група.

Абди на Твитер напиша дека портпаролот на ал- багдади бил мета во селото Аин ал-Бајд.

Коронавирус