петок, 30. јули 2021. Вести денес: 36
home Вести

Во Шведска уште 23 жртви на Ковид-19, 784 новозаразени

Во Шведска уште 23 жртви на Ковид-19, 784 новозаразени
HELSINGBORG 2020-05-20 Skylt på tält för provtagning gällande coronavirus / Covid-19 på Helsingborgs lasarett. Foto: Johan Nilsson / TT / Kod 50090

Шведскиот институт за јавно здравје соопшти дека во последните 24 часа од Ковид-19 починале 23 лица, а регистрирани се 784 нови случаи на заразени со коронавирусот.

На интензивна нега има 155 лица.

Од почетокот на епидемијата во Шведска починале 5.333 лица, а регистрирани се вкупно 68.451 заразени.

Коронавирус