сабота, 4. февруари 2023. Вести денес: 29
home Вести

Во Шведска се укинуваат сите мерки против коронавирусот

Во Шведска се укинуваат сите мерки против коронавирусот
Foto: EPA

Шведска ќе ги укине речиси сите преостанати епидемиолошки мерки на 29 септември, објавија официјалните претставници на денешната прес -конференција. Одлуката за укинување на веќе благите мерки наскоро се заснова на високата стапка на вакцинација и ниската стапка на смртност од „Ковид 19“.

До 7 септември, 70 проценти од возрасната популација во Шведска примиле две дози од вакцината, а вкупно 81,6 проценти од граѓаните над 18 години добиле барем една доза.

Според податоците на ЕЦДЦ, Шведска има трета најниска стапка на смртност од „Ковид 19“ во Европа (по Лихтенштајн и Словачка) во последните две недели, и оваа ситуација трае од почетокот на летото.

– Долго време бевме принудени да живееме под ограничувања за да ги заштитиме животите и здравјето на граѓаните. Благодарение на успешната кампања за вакцинација, изминавме долг пат и сега нашето општество е во подобра ситуација. Така, се движиме кон нормален секојдневен живот. Ние сме дека ограничувањата имаат мал ефект врз борбата против инфекцијата , рече министерката за јавно здравје Лена Халенгрен, најавувајќи мерки за ублажување.

Од 29 септември, нема повеќе ограничувања.

Исто така, беа укинати ограничувањата за приватни собири во затворени простории, на кои не можеа да присуствуваат повеќе од 50 луѓе.

Најголемото изненадување е повлекувањето на препораката за работа од дома, што значи дека многу компании, јавни и државни институции ќе ги поканат вработените да се вратат во своите канцеларии по полна година и пол.

– Се покажа дека вакцинацијата е важна и дека даде резултати. Имаме добра покриеност и јасно го гледаме ефектот од вакцинацијата. Имаме најниска стапка на смртност во Европа. Вакцинираните лица од 29 септември можат да живеат како порано, додека оние кои не се вакцинирани се изложени на ризик да добијат сериозна болест , рече Џон Чарлсон, директор на Институтот за јавно здравје.

Инфекцијата во Шведска не исчезна и дневниот просек е нешто повеќе од илјада нови инфекции.

Според Чарлсон, болеста главно ги погодува луѓето кои не биле вакцинирани, така што интензивната кампања за вакцинација продолжува на сите возрасти, особено кај тинејџерите на возраст од 16 до 18 години.