среда, 19. јануари 2022. Вести денес: 0
home Вести

Во Швајцарија засилени епидемиските мерки

Во Швајцарија засилени епидемиските мерки

Во Швајцарија денеска се засилени  епидемиските мерки со цел да се спречи натамошното ширење на нови случаи на Ковид-19.

Како што пренесуваат странските агенции, новите мерки вклучуваат затворање дискотеки од утре, прекинување на универзитетските часови од почетокот на ноември и нови ограничувања на спортските настани и патувања.

Владата во Берн соопшти дека старите и новите ќе бидат воведени на неодредено време. 

Коронавирус