среда, 26. февруари 2020. Вести денес: 158
Актуелна тема

Од минута во минута за ситуацијата со коронавирусот во Македонија и светот

home Вести

Во Шпанија спасени 119 мигранти, по 67 се уште се трага

Во Шпанија спасени 119 мигранти, по 67 се уште се трага

Шпанија соопшти дека во Средоземното Море вчера се спасени 119 мигранти, а како исчезнати се водат уште 67 лица.

Портпаролот на Агенцијата за спасување на морнарицата изјави дека потрагата е стопирана во текот на ноќта, и ќе продолжи во раните утрински часови.

Во два гумени чамци во Алборанското Море се пронејдени 60 и 59 мигранти кои ќе бидат пренесени во Малага. Меѓу нив има 26 жени и пет деца, а нивната здравствена состојба е добра.