среда, 19. јануари 2022. Вести денес: 0
home Вести

Во Шпанија најмал број на починати лица од коронавирус од средината на март

Во Шпанија најмал број на починати лица од коронавирус од средината на март

Бројот на починати од последици од Ковид-19 во Шпанија во последните 24 часа изнесува 102, што е најмала цифра од средината на март, соопшти шпанското Министерство за здравство.

Во Шпанија од новиот коронавирус починаа 27.563 луѓе, а 230.698 се инфицирани, а се ислекувале 188.967 лица.

Шпанија е втора земја во светот, а прва во Европа по бројот на инфицирани и починати лица од последици од Ковид-19.

Коронавирус