вторник, 26. јануари 2021. Вести денес: 39
home Вести

Во САД трет ден рекорден број на новозаразени

Во САД трет ден рекорден број на новозаразени

САД трет ден по ред регистрираат рекорден број новозаразени со коронавирусот.

Според Универзитетот Џонс Хопкинс, во последните 24 часа во САД се потврдени речиси 230.000 нови случаи на Ковид-19, а 2.527 луѓе починале од последици од болеста.

САД вкупно имаат повеќе од 14 милиони потврдени случаи на коронавирус и се на првото место во светот.

Американските здравствени власти предупредуваат на нагло зголемување на бројот на заразени откако милиони Американци минатата недела патуваа за да го прослават празникот Денот на благодарноста, и покрај барањата на властите да останат дома.

Коронавирус