понеделник, 1. јуни 2020. Вести денес: 10
Актуелна тема

Од минута во минута за ситуацијата со коронавирусот во Македонија и светот

home Вести

Во САД повеќе од 100.000 заразени со коронавирусот

Во САД повеќе од 100.000 заразени со коронавирусот

Во САД до денеска се регистрирани 100.316 луѓе заразени со новиот коронавирус, според податоци објавени на страницата Ворлдметарс (worldometers).

Денеска се регистрирани нови 14.881 заразени, и уште 247 смртни случаи.

Вкупниот број на смртни случаи до денеска изнесува 1.542, а оздравеле 2.465 луѓе.

Со ова САД се на прво место по број на заболени, по нив е Италија со 86.498, а Кина е на трето место со 81.340 регистрирани случаи на Ковид-19.

Коронавирус