петок, 18. ноември 2022. Вести денес: 81
home Вести

Во Русија рекорден број на новозаразени со коронавирусот

Во Русија рекорден број на новозаразени со коронавирусот

Во Русија во изминатите 24 часа е регистриран рекорден број на новоинфицирани со коронавирусот – 29.350, со што вкупниот број на заразени од почетокот на пандемијата достигна 2.777.727.

Во истиот период починале уште 493 лица и вкупната бројка се искачи на 51.351 сметен случај.

Од последниот пресек закрепнале 19.705, со што вкупниот број на оздравени од Ковид-19 во Русија достигна 2.295.362.

Коронавирус