среда, 31. мај 2023. Вести денес: 100
Во живо

Трибина на тема „Политики за развој енергетскиот сектор“

home Вести

Во Русија од почетокот на годината разбиени 12 терористички ќелии

Во Русија од почетокот на годината разбиени 12 терористички ќелии

Руската Федерална служба за безбедност (ФСБ) од почетокот на годината разби 12 терористички ќелии, соопшти денеска директорот на ФСБ Александар Бортиков на состанокот на Националниот комитет за борба против тероризмот.

– Разоткриени се дури 12 тајни терористички ќелии. Од почетокот на годината уапсени се 189 членови на банди и нивни соработници, наведе тој.

Бортников, кој претседава со Националниот комитет за борба против тероризмот, изјави дека во акциите на ФСБ биле убиени 15 припадници на терористички ќелии.

МИА