среда, 15. јули 2020. Вести денес: 50
home Вести

Во Русија близу 450.000 позитивни на коронавирус

Во Русија близу 450.000 позитивни на коронавирус

Бројот на потврдени нови случаи на коронавирус во Русија се зголеми за 8.726 со што вкупниот број на заболени лица во оваа земја е 449.834, соопшти денеска кризниот центар задолжен за сизбување на вирусот.

Русија по бројот на заразени лица е на третото место во светот, зад САД и Бразил.

Починати се уште 144 лица,со што вкупниот број на починати во Русија е 5.528 лица.

За оздравени во Русија се водат вкупно 212.680 лица.