вторник, 16. јули 2019. Вести денес: 17
home Вести

Во Романија од грип починаа 99 лица

Во Романија од грип починаа 99 лица

Во Романија досега од грип починаа 99 лица, соопшти денеска Националниот институт за јавно здравје.

Како што е наведено во соопштението, последната жртва е 73-годишна жена од регионот на Прахова, северно од Букурешт, која починала вчера.

Потврдено е дека таа имала вирус од типот А Х1 и дека не била вакцинирана против грип.(МИА)