петок, 19. јули 2019. Вести денес: 133
home Вести

Во Романија измерени минус 8 степени Целзиусови

Во Романија измерени минус 8 степени Целзиусови

Студената есен доведе до температури од дури минус осум Целзиусови степени измерени во областа Харгита во Централна Романија.

И во други делови на Романија измерени се минусни температури, а во Харгита била забележана и слана. Најниската температура забележана во овој дел од годината во Централна Романија изнесува минус 10 степени и е измерена во 1977 година.

Метеролозите очекуваат затоплување во следните денови, откако ќе помине бранот арктички воздух.