понеделник, 5. декември 2022. Вести денес: 52
home Вести

Во престрелка во Египет убиени 11 бунтовници

Во престрелка во Египет убиени 11 бунтовници

Египетските сили за безбедност убија 11 осомничени милитанти во престрелка за време на претрес на нивно засолниште во Ал Ариш, главен град на провинцијата Северен Синај, соопшти Министерството за внатрешни работи.

Не е откриен идентитетот на убиените, ниту е прецизирано дали имало жртви меѓу припадниците на безбедносните сили.

Милитантите го користеле засолништето како база за извршување „непријателски операции“ и на самото место е пронајдено оружје и експлозив, се наведува во соопштението.

Египет од 2013 година се бори на Синај со бунтовниците предводени од Исламска држава, откако војската го собори од власт исламистичкиот претседател Мохамед Морси. Оттогаш милитантите главно вршат напади врз безбедносните сили и припадници на христијанското малцинство. 

Коронавирус