вторник, 25. јануари 2022. Вести денес: 63
home Вести

Во престрелка во Чикаго повредени 13 лица

Во престрелка во Чикаго повредени 13 лица

Во престрелка на куќна забава во Чикаго повредени се 13 лица, од кои четворица се во критична состојба, соопшти чикашката полиција.

Пукањето се случило како резултат на расправија на домашна забава „во спомен на убиените во април“, рече началникот Фред Валер.Тој прецизираше дека првите истрели биле испукани малку по полноќ.

Жртвите се на возраст меѓу 16 и 48 години и претрпеле „различни прострелни рани на телото“.

Во моментов полицијата сослушува две лица, додаде Валер. Еден од нив беше уапсен со оружје, додека другиот беше ранет, појасни тој, дополнувајќи дека станува збор за „изолиран случај“. (МИА)

Коронавирус