вторник, 19. октомври 2021. Вести денес: 98
Во живо

Прес-конференција на Христијан Мицкоски

home Вести

Во предизборната кампања во Мексико убиени 133 политичари

Во предизборната кампања во Мексико убиени 133 политичари

За време на кампањата пред изборите што се одржуваат в недела во Мексико, убиени се 133 политичари, јавија западни медиуми повикувајќи се на податоци од Институтот за анализи „Етелект”.

Меѓу жртвите има 20 кандидати и 28 политичари кои планирале да бидат кандидати за општите избори закажани за 1 јули.

– Најмалку 71 отсто од нападите беа врз локални официјални претставници или кандидати за избори, нагласува директорот на Етелект, Рубен Саласар.

На претходните избори во 2012 година беа убиени девет политичари и еден кандидат.

Претседателските кандидати во Мексико ги одржаа последните собири пред почетокот на изборите, на кои фаворит е левичарот Андрес Мануел Лопес Обрадор.

Мексиканците покрај за претседател, гласаат и за пратеници и локални власти.

Тоа е предизборна кампања со најтешки последици досега во Мексико, земја во која минатата година беа регистрирани рекордни 25.339 убиства.

МИА

Локални избори 2021