сабота, 27. ноември 2021. Вести денес: 126
home Вести

Во пожарите во Австралија настрадаа околу 350 коали

Во пожарите во Австралија настрадаа околу 350 коали

Во шумските пожари во крајбрежниот резерват во Нов Јужен Велс, Австралија, настрадаа половина од коалите што живеат таму, објавија денеска експертите.

Раниот почеток на сезоната на пожари донесе пожари во природниот резерват на езерото Инес, во кој минатиот месец се уништени две третини од живеалиштата на коалата, а останатиот дел беше загрозен од 15 големи пожари во државата.

Околу 350 коали кои живеат во резерватот во крајбрежниот град Макуори настрадаа во шумски пожари, наведува групата „Да се зачува коалата во Австралија“.

-Во резерватот имаше од 500 до 600 коали, изјави претседателот на групата Су Ештон.

Негувателите на животни од болницата за коали во Макуори ги негуваат спасените коали и ги хранат со листови од еукалиптус.

Коронавирус