понеделник, 6. февруари 2023. Вести денес: 0
home Вести

Во последните 24 часа повеќе од 253.000 новозаразени со коронавирусот во светот

Во последните 24 часа повеќе од 253.000 новозаразени со коронавирусот во светот

Бројот на потврдени случаи на коронавирус во светот надмина 20 милиони, а само во последните 24 часа се пријавени повеќе од 253.000 нови случаи на зараза, објави Светската здравствена организација.

Во изминатите 24 часа од Ковид–19 починале речиси 6.000 луѓе, а вкупниот број на смртни случаи надмина 728.000.

На прво место по бројот на заразени и починати се САД, а на второто место е Бразил.