недела, 5. декември 2021. Вести денес: 15
home Вести

Во поплавите во Венеција оштетена стара византиска базилика

Во поплавите во Венеција оштетена стара византиска базилика

Една од најстарите цркви на Венеција, византиската базилика Санта Марија Асунта, основана во 639 година, е една од 60-те цркви кои се оштетени во поплавите што го зафатија градот.

Портпаролот на Венецијанската патријаршија денеска изјави дека античката базилика минатата недела била поплавена три пати, а солената вода влегла во мозаичните подови и мермерните столбови.

Алесандро Полет рече дека црквата Санта Марија Асунта е исчистена со слатка вода, но ќе треба извесно време да се процени степенот на штетата, бидејќи солта е особено корозивна супстанца.

Поради локацијата на црквата во лагуната, на водата и требало подолго време за да се повлече отколку од историскиот центар на Венеција.

Коронавирус