среда, 25. ноември 2020. Вести денес: 77
home Вести

Во поплавите во Бангладеш загинаа најмалку 41 лице

Во поплавите во Бангладеш загинаа најмалку 41 лице

Повеќе од 4,8 милиони луѓе се погодени од поплавите предизвикани од монсунските дождови во Бангладеш.

Центарот за предвидување и предупредување од поплави во Бангладеш предупреди дека ситуацијата може да се влоши, бидејќи во следните денови можно е зголемување на нивото на реките во централните области околу Дака.

Поради поплавите над еден милион луѓе од крајот на јуни ги напуштија своите домови, а најмалку 41 човек загинаа, од кои 31 дете. Најголем број од загинатите се удавиле во надојдената вода.

Во 1988 година две-третини од површината на Бангладеш беше поплавена, додека сега 31 од вкупно 64 административни окрузи се под вода.

Надојдената вода предизвика и голема материјална штета што дополнително ја влошува ситуацијата со епидемијата на новиот коронавирус. Во Бангладеш инфицирани 229.185 лица од кои 3.000 луѓе починаа од последици од Ковид-19.

Коронавирус