недела, 28. ноември 2021. Вести денес: 0
home Вести

Во поплави во Авганистан загинаа 34 лица

Во поплави во Авганистан загинаа 34 лица

Најмалку 34 лица загинаа, а четворица се повредени во поплавите кои го погодија Авганистан по минатонеделните обили врнежи.

Министерството за вонредни состојби и хуманитарни прашања соопшти дека од поплавите се погодени 11 авганистански провинции.

Невремето и поплавите предизвикаа значителна мнатеријална штета, при што околу 600 животни угинаа, уништени се 240 куќи и 40 хектари земјоделско земјиште, а оштетени се 620 домови.

(Миа)

Коронавирус