недела, 28. ноември 2021. Вести денес: 118
home Вести

Во Полска уапсени две лица поради шпионажа

Во Полска уапсени две лица поради шпионажа

Припадници на полската безбедносна агенција денеска уапсија две лица, еден државјанин на Полска и еден на Кина, под сомнение за шпионажа.

Според полските медиуми кинескиот државјанин е вработен во компанијата „Хуавеи“.

Според неименуван извор приведениот Полјак „е познат во круговите поврзани со кибер бизнисот“.

Коронавирус