четврток, 26. ноември 2020. Вести денес: 2
home Вести

Во париските болници има околу 2.000 заразени со Ковид-19 кај медицинскиот персонал

Во париските болници има околу 2.000 заразени со Ковид-19 кај медицинскиот персонал

Oд почетокот на епидемијата, во париските болници меѓу медицинскиот персонал имало околу 2.000 до 2.200 заразени со Ковид – 19, јави дописникот на МИА.

Од нив, четворица се уште се на интензивна нега.

– Од заразените некои се веќе излекувани, изјави првиот човек на париските болници Мартин Хирш.

Од почетокот на епидемијата во Франција според официјалните податоци починале седум лекари, сите на истокот од Франција, која е најпогодена од епидемијата.

Според него од пред неколку дена се забележува стабилност на бројот на заразените кај медицинскиот персонал.

Коронавирус