четврток, 29. септември 2022. Вести денес: 48
home Вести

Во Парагвај сменети три министри поради насилните протести

Во Парагвај сменети три министри поради насилните протести

Претседателот на Парагвај, Марио Абдо Бенитез смени три министри поради насилните протести, што се избија поради начинот на кој Владата се справува со пандемијата во Ковид-19.

Сменети се министерот за образование, за женски права и цивилни работи, додека министерот за здравство во петокот поднесе оставка.

Здравствените работници во Парагвај тврдат дека болниците немаат лекови и опрема за лекување на пациентите инфицирани со Ковид-19.

Опозициските партии бараат од Бенитез да поднесе оставка и да распише нови избори, а десничарската Влада ја обвинуваат за корупција.

Во Парагвај со 7,2 милиони жители досега се регистрирани 165.000 инфицирани во Ковид-19 и околу 3.200 смртни случаи, а вакцинирани се само 0,1 отсто од населението.

Pолицијата во петокот употреби солзавец и гумени куршуми против демонстрантите, при што се повредени околу 20 луѓе.

Коронавирус