недела, 18. април 2021. Вести денес: 22
home Вести

Во Пакистан од громови загинаа 24 луѓе

Во Пакистан од громови загинаа 24 луѓе

Најмалку 24 луѓе загинаа, околу 30 се повредени во невремето проселедно со громови во јужната пакистанска покраина Синд.

Меѓу жртвите четири се жени и три деца.

Обилните дождови проследени со грмотевици во средата ги погодија јужните делови на Пакистан, а најпогодени се регионите Тарпаркар, Џакобабад и Готки.

Коронавирус