сабота, 31. јули 2021. Вести денес: 37
home Вести

Во овој град буквално може да замрзнете: Измерена температура до -68 степени Целзиусови

Во овој град буквално може да замрзнете: Измерена температура до -68 степени Целзиусови

Верхојанск е град во Русија каде температурите во зимата се спуштаат под нулата. Најниската измерена температура во овој град била дури до -68 степени Целзиусови.

Верхојанск може да биде потопол во летото, па понекогаш се измерени дури +38 степени Целзиусови, што е највисоката температура досега измерена во Арктичкиот круг. Последниот пат кога беше приближно топло во овој град беше во 1988 година со +37,3 степени.

Овој град можете да го најдете во Гинисовата книга на рекорди како место со највисока температурна разлика на Земјата.

Неочекувано високите температури веќе неколку недели се постојана појава во Сибир, а покрај топлината, локалното население се бори и со пожари.

Коронавирус